Anti Spam Gateway

anti spam gateway Anti Spam Gateway

Anti spam gateway genellikle kurumsal firmaların mail trafiklerinin aksamaması gereken durumlardan korumak için kullandığı bir filtredir. Çeşitli işletim sistemlerinde geliştirilmiş bir çok Anti spam gateway yazılımları görmek mümkündür. Diğer adlarıyla anti spam koruması, anti spam filtresi, anti spam filter, anti spam hizmeti olarak anıldığını görebilirsiniz. Anti spam gateway ne işe yarar ? Anti Spam Gateway nedir ? diye sorarsanız. Spam maillerden bıktım! Spam maillerden nasıl kurtulurum ? sorularının cevabıdır.  Son kullanıcı için spam yazılımının hangi OS üzerinde çalıştıgı yada kimin tarafından yaratıldıgının bir önemi yoktur. Anti spam yazılımının geliştirilip geliştirilmedigini de önemsenmemektedir.  Aslında bu gibi kriterler anti spam filtresinin spam mail engelleme oranını açıkça ortaya koymaktadır.  Kullandığınız anti spam filtresi ne kadar basarılıysa sizlerin kafası doğru orantılı olarak bir okadar rahat olacaktır.

Anti Spam Gateway Programı

Anti spam gateway yazılımları window yada linux tabanlıdır.  Bu yazılımların tercihi size yada anti spam hizmeti satın alcagınız birime göre değişecektir. Windows üzerinde çalışan linux üzerindekinden daha basarılı diye bir kriterinde olmadıgını belirtmek isterim. Kullanıcılar windows anti spam gateway programını local olarak tabir ettigimiz evde yada ofisinizde çalışan bilgisayarlarada kurabilirler. Fakat bu genel ortalamaya bakılırsa cok tercih edilmemektedir. Sunucu hizmeti yada web hosting hizmetlerinde mail servisi aldıgınız firmalar tarafından share diye tabir ettigimiz paylaşımlı sunucular tarafından yapılmaktadır. Local anti spam hizmeti genellikle google.com hotmail.com vb. free mail hizmeti kulanan kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir.

Anti Spam Gateway Nasıl Çalışır ?

Anti spam hizmetlerindeki mantığı teknik olarak şöyle özetleyebiliriz. Kullanmış oldugunuz alan adı (domain) isminizin yönlendirildigi DNS servisindeki MX (mail exchanger) kaydı anti spam sunucunuza yönlendirilir.  Anti spam sunucu gelen maili çeşitli prosedurlere göre incelemektedir. Ardından alan adının bulundugu mail sunucunuza yönlendirir.  Bu prosedurler RFC (Request for Comments) , engelli listesindeki kelimeler , gönderen ip adresi bilgileri, ekli dosya taraması, iframe link vb. şeklindedir. Gerekli kriterlerden sonra mail sunucunuza iletilecektir. Böylece virüslü maillerden nasıl kurtulurum ? Spam mailleri nasıl engellerim ? Spam temizlemekten bıktım ! sorularıda otomatik olarak hayatınızdan cıkacaktır. Hosting yada sunucu hizmeti alacağınızda anti spam hizmetinin basarı oranını mutlaka ögrenmenizi tavsiye ederim. Tabi anti spam hizmetini mail hizmetinizden bağımsız olarakta baska yerlerden de alabileceginizi tekrar hatırlatmakta fayda var. Profesyonel anti spam koruması , cloud sunucu , hosting ve diger bir çok hizmetler için bizimle irtibat kurabilirsiniz.